"Trzeźwy poranek" w powiecie sandomierskim. Trzech kierowców straciło prawa jazdy
Blisko 100 skontrolowanych kierowców i trzy osoby, które zdecydowały się prowadzić po alkoholu – to bilans poniedziałkowej akcji sandomierskiej drogówki. Wśród zatrzymanych był kierowca ciężarowej scanii, który miał w organizmie blisko promil alkoholu.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu przeprowadzili w poniedziałek działania pod nazwą "Trzeźwy poranek". Mundurowi sprawdzali, czy kierujący rozpoczynają podróż w stanie pozwalającym na bezpieczne prowadzenie pojazdu.
Podczas akcji przebadano blisko 100 osób. Trzech kierowców wcześniej spożywało alkohol, a mimo to zdecydowało się wyjechać na drogę.
Kierowca ciężarówki miał blisko promil
Pierwszego z kierujących policjanci zatrzymali w miejscowości Skrzypaczowice. 45-letni mężczyzna prowadził samochód ciężarowy marki Scania.
Badanie wykazało, że miał w organizmie blisko promil alkoholu. Prowadzenie tak dużego i ciężkiego pojazdu w tym stanie mogło stworzyć poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Kolejna kontrola odbyła się w Krowiej Górze. Za kierownicą osobowego nissana siedział 42-latek, u którego badanie wykazało ponad pół promila alkoholu.
69-latek jechał volkswagenem drogą krajową
Trzeci kierujący został zatrzymany w Skrzypaczowicach na drodze krajowej nr 79. 69-letni mężczyzna prowadził osobowego volkswagena, mając ponad 0,3 promila alkoholu.
Wszyscy trzej kierowcy stracili już prawa jazdy. Policjanci sporządzili dokumentację, a o dalszych konsekwencjach zdecyduje sąd.
Alkohol wpływa na reakcję kierowcy
Nawet niewielka ilość alkoholu może pogorszyć koncentrację, wydłużyć czas reakcji oraz zaburzyć ocenę prędkości i odległości. Kierowca może czuć się dobrze, choć jego zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu jest już ograniczona.
Sandomierscy policjanci zapowiadają dalsze kontrole i stanowczo sprzeciwiają się jeździe po alkoholu. Przypominają również, że po spożyciu napojów alkoholowych najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu i skorzystanie z innego środka transportu.